« Úvod | Perro de ganado majore... »

Hermes´ Bulldog

(BULDOK HERMESOVÝCH, HERMES BULLDOG, HERMES´ BULLDOGGE, HERMES BULLDOGGE, HERMES OLD ENGLISH BULLDOG, HERMES OLD BULLDOG)

 

obrázek k článku foto k článku - klikněte


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Toto alternativní plemeno je chováno v USA po dobu tří dekád rodinou Hermesových. S odkazem na římskou tradici arénových psů se autoři programu rozhodli produkovat statné a zdravé buldoky, shodné s těmi, kteří se do Ameriky dostali v 17. století. Podle (kulantně řečeno) smělé teorie Grega Hermese tito psi v USA nevyhynuli ani se „nevytratili“ do amerických buldoků a dalších plemen, ale ojediněle se dochovali v odlehlých končinách Států do dnešních dnů. Od těchto původních linií legenda Hermes´ bulldoga odvozuje. Plemeno je označováno za skutečného pravého starého anglického buldoka. (Kdo nevěří, ať tam běží.) Hermes se jasně distancuje od Leavittových staroanglických a amerických buldoků i pitbulteriérů. Právě tato plemena jsou spolu s velkými molossy (anglický mastif) mnohými uvažována za výchozí ingredience Hermesova koktejlu.

 

Hermes´ bulldog je největším psem mezi rekreacemi starého typu buldoka. Někteří jedinci překračují hmotnost 150 lb. (68 kg), což vyvolává řadu otázek ohledně uváděných základních charakteristik plemene. Masivní, přetížený, relativně nízký pes, který na nás hledí z fotografií, bude jen sotva excelentním loveckým psem. Jeho rychlost, vytrvalost a mrštnost, které mají být (cituji) ohromující, nebudou jistě valné. Psi prezentovaní samotnými zakladateli, tedy výkladní skříň nové rasy, nestaví na odiv nic z atletického vzhledu amerických buldoků, španělských alanů či italských corsů – plemen k lovu nebezpečné zvěře úspěšně používaných.

 

Chovatelé podrývají důvěryhodnost svou i svých odchovů i řadou fantastických informací – chovatelská stanice Three Stump Kennels například uvádí, že Hermes snáší i extrémní teploty – konkrétně 90°C nad a 50°C pod nulou. Nenáchylnosti k dysplazii kloubů potom můžeme, ale nemusíme věřit, stejně jako zprávám o úspěšně vyhrané bitvě s prokletími buldočích plemen – těžkými porody a dýchacími obtížemi.

 

Je to ale nepochybně právě vzhled, který učinil Hermes´ Bulldoga viditelným v konkurenci s ostatními buldoky. Celková mohutnost musí rozhodně imponovat. Je zřejmé, že tento pes vykazuje velkou sílu a při práci strážního psa je schopen podávat dobré výkony. Ocas se na rozdíl od uší krátce kupíruje. Zbarvení krátké srsti může být prakticky jakékoliv.

 

Nechme stranou omračující, ale pochybnou gloriolu tvořenou chovateli, a uveďme, co lze o tomto plemeni dohledat po stránce charakteru. Hermes´ Bulldog má být stejně jako ostatní buldoci pes stabilního temperamentu. Milý a oddaný společník vhodný do rodiny, vstřícný i k lidem, které pán pustí do své blízkosti. Spolehlivost, hravost a chuť pracovat by mu neměla být cizí. Stejně tak schopnost ubránit svou „smečku“ a její majetek, je-li to třeba.

 

Další články o „jiných“ buldocích: kontinentální buldok, able buldok, staroanglický buldok, renesanční buldok, alapažský čistokrevný buldok, australský buldok, campeiro buldok, serrano buldok

 

text © Milan Junek

 

 


počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se