« Úvod | Cane da Presa Meridion... »

Dosa - korejský mastif

(MEE-KYUN DOSA, MEE KYUN DOSA, KOREAN MASTIFF, BEAUTY DOSA, DOSA INU, MIGYEON DOSA, MASTIFF – DOSA)

 

korejská dosa video k článku   (zdroj:http://www.youtube.com/)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Korejský mastif mee-kyun dosa je relativně mladé molossoidní plemeno, které se mimo zemi původu vyskytuje jen velmi vzácně. Kvůli fonetické podobnosti jmen bývá dosa zaměňována s japonskou tosou (tosou inu), jedná se však o psy rozdílné, a to jak po stránce exteriéru, tak povahy. Dosa má na první pohled mnohem těžší tělesnou stavbu a je chována jako společník, domácí mazlíček a výstavní pes. I když jsou obě plemena příbuzná, dosa nebyla narozdíl od tosy vyšlechtěna pro psí zápasy. Její alternativní anglický název Beauty Dosa – krásná dosa – je koneckonců vše říkající.


Šlechtění mee-kyun dosy bylo započato kolem roku 1800. Různí asijští pracovní psi včetně tosy inu byli kříženi s řadou evropských plemen. Dosa v sobě nezapře bordeauxskou dogu, díky velkému množství kožních záhybů neapolského mastina, vzrůst podpořil anglický mastif. Pravděpodobně byl při tvorbě využit i anglický bloodhound, i když jen v malé míře. Kromě tosy inu a bordeauxské dogy, které spolu byly v Koreji kříženy více jak sto let, ovlivnila další zmíněná plemena dosu až v průběhu 2. poloviny 20. století. Korejští mastifové na dnešních fotografiích se v porovnání se svými předky ze snímků pořízených před padesáti lety velmi výrazně liší. Plemeno je (přes své kořeny v 19. století) právem označováno za rané.


Chovem je u dosy podporována červená barva v různých odstínech. I neapolští mastinové byli pro tento záměr vybírání v méně běžném červeném zbarvení. S červenými „neapolitánci“ jsou někteří korejští mastifové snadno zaměnitelní, existuje však jeden velmi zásadní rozdíl. Dosa nemá vynikající strážní schopnosti italského mastina. Ba naopak. Je to pes velmi rozvážný, těžkopádný a zdánlivě pomalý a letargický. V extrémních případech ohrožení se u něho sice obranná reakce předpokládá, kdo má však zájem o psa hlídače a obranáře, musí se poohlédnout jinde. Jelikož byl korejský mastif od počátku formován jako společenský pes, je velmi oddaným, snadno vychovatelným společníkem s vynikajícím vztahem k dětem. Ke zcela cizím lidem se chová většinou neutrálně.


Po stránce exteriéru se jedná o typického mastifa, u něhož jsou často znaky této psí větve hnány do extrému. To se týká zejména mohutnosti tělesné stavby a kožních záhybů – tedy volné kůže. Ta se nejvíce projevuje vráskami na mohutné široké hlavě. Srst je krátká a lesklá, na dotek jemná. Barevných variet je více, přednost se však dává červené, oranžové nebo hnědé. Nejpreferovanějšími jsou psi zbarvení tmavě čokoládově hnědě a játrově červeně.


Psi dosahují v kohoutku výšky průměrně 70 cm, feny zhruba 65 cm. Přednost se dává co možná nejvyšším jedincům. Hmotnost se samozřejmě liší podle pohlaví a tělesné stavby. Jedinci výrazně těžší než 80 kg nejsou v žádném případě výjimkou.


Text © Milan Junek


 Ano, s tým panom Jordanom som bol v kontakte chvilu a tiez by ma zaujimalo co sa stalo a aj s jeho chovom...

Ano, s tým panom Jordanom som bol v kontakte chvilu a tiez by ma zaujimalo co sa stalo a aj s jeho chovom...

Ano, s tým panom Jordanom som bol v kontakte chvilu a tiez by ma zaujimalo co sa stalo a aj s jeho chovom...

Já si pamatuju na inzeráty prodám štěně korejské dosy za čtvrt milionu. To bude asi to proč to skrachovalo.

Toto plemeno choval pan Jordán z Brna, nevíte co se s jeho psy stalo?

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se