« Úvod | Sardinský mastin - his... »

ÚVOD

__________________________________________________________________________________

UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

Oficiálně neuznaní, rozšlechtění, vzácní, vyhynulí, sporní, méně známí.... zkrátka jiní molossové - ti jsou cílem tohoto blogu. Kdo by zde hledal informace o plemenech uznaných FCI, AKC a KC, nalezne, ale jen okrajově. Říše psích plemen je mnohem širší, než kam sahá současné odborné pojetí kynologie našich končin a je jistě hodna krátkého nahlédnutí... Gaddi kutta, torkuz, kombai, hellenicos poimenicos, dogo sardesco, plummer alaunt.... říkají Vám tato jména něco? Pokud ne, pak jsou následující články určeny právě pro Vás.

 

ZDE MŮŽETE PŘÍMO VSTOUPIT DO JEDNITLIVÝCH RUBRIK:

NEZNÁMÁ MOLOSSOIDNÍ PLEMENA (nebo spíše plemena méně známá - ať už vznikající, málopočetná nebo v současnosti rekonstruovaná)

HISTORIE MOLOSSKÝCH PLEMEN OBRAZEM (historie plemen a galerie s jejich historickými vyobrazeními)

VYHYNULÍ MOLOSSOVÉ (předchůdci dnešních plemen, neúspěšné šlechtitelské programy apod.)

__________________________________________________________________________________________


Upozorňuji váženého čtenáře, že výraz plemeno (mimochodem - v biologii neznámý) je zde třeba chápat trochu v širších souvislostech. Čistokrevnost či ušlechtilost psa je jinak vnímána rozhodčím na výstavě a jinak kavkazským pastevcem. Rané chovatelské programy v současné době produkují křížence, přestože už tito nesou své plemenné označení. Stejně tak ho v počátcích nesli boxeři, byť nebyli ničím víc, než loveckými bullenbeissery tu více, tu méně zušlechtění prvními buldoky. Jak se západní svět díval na anatolského pasteveckého psa před rokem 1989, kdy došlo k jeho uznání FCI? Vždyť nikdo nepochybuje o tom, že se jedná z hlediska vývoje o jednu z nejstarších forem pastýřské dogy? Takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Pro pochopení to ale myslím postačí.

V souvislosti s tématem vzbuzují u pejskařů nejsilnější emoce plemena nově vznikající. Copak nestačí ta zavedená a mezinárodně uznaná FCI? Neměli bychom raději zaměřit svou energii na jejich zdokonalování, na jejich (nemalé) problémy? To jsou v této věci nejčastější námitky. Jako by v historii někdy nastal okamžik, kdy by člověk nehledal co možná nejdokonalejšího psího společníka, průvodce, ochránce, hlídače, lovce a tak a tak dále. Zkrátka blízkou bytost pro zkvalitnění svého vlastního života. Zastavit tento proces by znamenalo okrást se ono dobrodružství, které nám šlechtitelství přináší, u psů díky jejich tvárnosti dobrodružství v rozměru, který nemá u jiného zvířete obdoby. A že je většina nových chovatelských záměrů neperspektivní, často i úsměvná a bez šance přežít prvních pár generací? Zde ještě existuje obdoba přírodního výběru. Slabí nepřežijí a jen velmi silní se probojují na "naše gauče" mezi plemena s tradicí stovek, někdy i tisícovek let.

text © Milan Junek

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se