« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Able buldok

(ABLE BULLDOGGE)


able bulldog video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Able buldok. Pes, který původně neměl existovat, dalo by se říci. V počátcích vzniku této alterbuldočí rasy totiž nestál záměr tvorby nového plemene. Able buldoci měli původně jen přispět svou krví v chovatelském programu Leavittových staroanglických buldoků. Dnes jsou již ale samostatným plemenem šlechtěným Mikem Mayem z Pennsylvanie, dlouholetým chovatelem Levittových a staroanglických buldoků. Zkřížením vybraných pracovních linií amerických buldoků s Leavittovými buldoky, chtěl May vytvořit široce upotřebitelné psy, kteří by mohli být používáni k osobní obraně a ochraně majetku, lovu, weigh-pullingu, ale také jako společníci schopní terapeutické práce. Cílem nebylo ani tak znovuvytvoření původního britského buldoka, jako vyšlechtění zdravé moderního pracovního buldočího plemene.


Able buldok je stále ještě ve fázi šlechtění, velký důraz je kladen na pečlivý výběr chovných zvířat prostřednictvím testování pracovních kvalit. Jakmile bude dosaženo přiměřené jednotnost, a to jak z hlediska vzhledu, tak temperamentu, dojde k sepsání oficiálního standardu. Mike May a jeho partneři se ale více zaměřují na zdravotní stránku, charakter a pracovní využitelnost svých buldoků, než na jejich vzhled. V tomto ohledu má able buldok velmi blízko k legendárním pracovním „bulldogges“ historie, u nichž byly určujícím měřítkem kvality psů jejich pracovní schopnosti, vytrvalost, houževnatost a síla, tedy vše, co učinilo z buldoka legendu.


I když je název plemene vytvořen spojením oficiální značky plemene americký buldok (AB) a prvních dvou písmen jména Leavitt (LE), vzniklý výraz able (anglicky – zdatný, schopný) naznačuje Mayův chovatelský cíl. Značná pozornost je věnována inteligenci a temperamentu jedinců zařazených do chovatelského programu, protože able buldok by měl být nejen silný, atletický a výkonný, ale také snadno cvičitelný a schopný ochotně a se zápalem pracovat pro svého pána.


Ideální able buldok má silnou kostru, je svalnatý, s velkou a širokou hlavu, dobře vyvinutými čelistmi a zkrácenou čenichovou partií bez dýchacích obtíží při výkonu služebních povinností. Ocas bývá zkrácen kupírováním, ale není to podmínkou. Srst je krátká, přiléhající a hladká, zbarvení plavé, červené, hnědé, černé a žíhané, případně s bílými znaky. Jednotně bílé zbarvení je nežádoucí vzhledem ke zvýšenému riziku zdravotních problémů (hluchota). Velikost able buldoků je prozatím neustálená, ale výška by měla být 19 – 20 palců (48 – 51 cm).


text © Milan Junek

 

Další články o „jiných“ buldocích: kontinentální buldok, able buldokstaroanglický buldok, renesanční buldok, alapažský čistokrevný buldokaustralský buldok, Hermes´ Bulldogcampeiro buldok, serrano buldok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Dobrý den Vojto, Able Bulldog je opravdová rarita a pokud vím, v ČR není. S podobných plemen je v republice americký buldok, alapažský buldok, Leavitt Bulldog (původní verze staroanglického buldoka), existuje u nás místní program ve stylu staroanglického buldoka a Minibulla či Shortybulla. Poslední dobou jsou importováni švýcarští kontinentální buldoci - jeden z nejperspektivnějších alterbuldočích programů.

Dobrý večer, Po tom co jsem si o tomto plemenu precetl si myslím, že by to mohl být super společník a kamarad. Z toho plyne otázka. Dal by se tady v CR sehnat? Děkuji za odpověď.

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se