« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Adronicus mastif

(AMERICAN ADRONIKUS BANDOG)


adronicus mastiff video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Adronicus mastif je poměrně mladé americké plemeno, pod jehož vznikem "je podepsán" pastor Cary Mejia. Jak bylo při šlechtění postupováno, není známo, neboť Mejia svůj chovatelský recept považuje za obchodní tajemství. Víme jen, že k vytvoření svého molossa použil osm různých plemen psů. Předpokládá se, že svou krví přispělo několik druhů bandogů, stejně jako cane corso, neapolský mastin, německá doga, americký buldok, kanárská doga, americký stafordšírský teriér a bulmastif. Jedná se však pouze o nepotvrzené dohady.


Adronicus mastif získal oblibu mezi hollywoodskými celebritami a známými sportovci (hlavně boxery) k čemuž jistě přispělo účinkování jednoho představitele plemene ve filmu Hulk (z roku 2003). Adronicus mastif je prezentován jako "velmi drahé exotické a vzácné plemeno" a není vyloučeno, že se jedná spíše o skvělý obchodní tah, než šlechtitelský úspěch. O kvalitě těchto molossů, zvláště po stránce pracovní využitelnosti, se velmi pochybuje. Jedinou organizací, která oficiálně plemeno uznává je The Olympia International Dog Registry, kterou však nezaložil nikdo jiný než sám jeho tvůrce.


Adronicus mastifové jsou ve většině případů pohlední a zdánlivě funkční, ale ve vzhledu dosti nejednotní. To Mejia prezentuje jako záměr – různé linie plemene mají údajně sloužit k různým účelům. (?) Tak nebo tak, nový mastif je prodáván za horentní sumy, i když hlasy hovořící proti kvalitě plemene a o značné marketingové dovednosti jejího tvůrce, jsou velmi silné. Možná se plemeno v budoucnosti jako zázrakem osvědčí coby kvalitní a využitelné plemeno, zatím je ale velmi těžké brát jej vážně.


Ačkoli je velmi málo zpráv o temperamentu, hlídacích schopnostech, nebo o účelu plemene jako takového, je adronicus mastif údajně excelentní hlídací a obranný pes, stejně jako inteligentní, oddaný a poslušný společník. Co do vzhledu se většina těchto psů liší jen nepatrně od cane corso, bandogů nebo jiných ras, které mají kompaktní atletickou tělesnou stavbu a přiměřeně zkrácenou čenichovou partii. Uši mohou být kupírované, ocas je obvykle ponechán v přírodní podobě. Srst je krátká, hladká a přiléhající, nejčastěji černé, modré, žluté nebo žíhané barvy, s bílými znaky či bez nich. Průměrná výška se pohybuje kolem 28 palců (71 cm), ačkoli někteří jedinci průměr velmi překračují.


text © Milan Junekpočítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se