« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Alapažský čistokrevný buldok

(ALAPAŽSKÝ BULDOK MODRÉ KRVE, OTTO, GEORGIAN ALAPAHA BULLDOGGE, ALAPAHA BULLDOG)


alapažský čistokrevný buldok video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Tento americký strážní pes byl údajně šlechtěn rodinou Laneových z jižní Georgie po tři generace. Základy plemene položil Buck Lane prostřednictvím svého plantážnického psa jménem Otto. Je třeba poznamenat, že role Bucka Lanea jako jediného zakladatele alapažského buldoka je sporná, svou úlohu při jeho tvorbě sehráli i další chovatelé.


Buldok, pojmenované podle řeky Alapaha, býval vždy prezentován jako přímý potomek dovezených anglických bull-baitingových psů (buldoků) z 18. století, ale vzhledem k omezenému genetickému fondu a špatnému zdravotnímu stavu v důsledku příbuzenské plemenitby byl zejména v posledních letech obohacen krví jiných plemen, většinou jiných amerických psů buldočích typu.


V roce 1996 vznikl chovatelský klub alapažského čistokrevného buldoka, který se stará o jeho chov a propagaci. Výborný strážní pes alapažský čistokrevný buldok je také oddaný společník. V minulosti byl používán k lovu divokých prasat a jako poháněč dobytka. Dnes je pes, přezdívaný „Otto“, ochráncem rodin a jejich majetku.


Alapažský čistokrevný buldok je svalnatý pes se širokou hlavou, poměrně krátkým čenichem, širokým hrudníkem a silnými kostmi. Uši jsou ponechávány v přírodní podobě, ocasu není nikdy kupírovaný. Krátká srst je tvrdá a hustá, obvykle bílá s velkými plotnami barvy černé, hnědé, žlutohnědé ( tzv. buvolí), žíhané, šedé, modré. Vskytuje se i skvrnitost merle, nejčastěji modré, vzácně i červené, hnědé a žluté. Psi váží do 50 a feny do 40 kg. Kohoutková výška činí 51 - 63 cm u psů a 46 - 56 cm u fen.


text © Milan Junek

 

Další články o „jiných“ buldocích: kontinentální buldok, able buldok, staroanglický buldok, renesanční buldok, australský buldok, Hermes´ Bulldog, campeiro buldok, serrano buldok

 

 

 

Důležité odkazy:

 

Moravian Pulsatilla (chovatelská stanice v ČR)

 

The Alapaha Blue-Blood Bulldog Association


 

 

 

Jsme asi první kdo Alapažského buldoka dovezl do Čech a možná i na kontinent krom Anglie. Naše stránky jsou. http://www.moravian-pullsatila.cz

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se