« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Kontinentální buldok

(CONTINENTAL BULLDOG, SWISS BULLDOG, PICKWICK OLD TYPE BULLDOG, PICKWICK BULLDOG, ANGEHRN BULLDOG, PICKWICK OLD TYPE BULLDOG)


kontinentální buldok video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Kontinentální buldok je nové plemeno ze Švýcarska, šlechtěné Imeldou Angehrnovou, dlouholetou chovatelkou anglických buldoků. Původním záměrem jejího chovatelského programu bylo ozdravění anglického buldoka bez přikřížení dalších plemen, velmi záhy se však ukázalo, že zdravotní problémy jsou u anglického buldoka natolik geneticky zakódované, že se „nové krvi“ nebude možné vyhnout. Paní Angehrnová se rozhodla oživit anglického buldoka buldokem staroanglickým a vytvořit tak plemeno zcela nové.


Pokusné křížení povolila SKG, švýcarská zastřešující kynologická organizace, v roce 2004 byl pokus zhodnocen s překvapivě slibným výsledkem. Posuzovaní psi vykazovali jak funkční exteriér, tak skvělé povahové vlastnosti. Ještě téhož roku byl založen chovatelský klub. Důležitým mezníkem v chovu plemene je datum 14.1.2011, kdy Imelda Angehrnová spolu s prezidentem klubu Hannesem Zaaug-Grafem předala kompletní dokumentaci kontinentálního buldoka výboru SKG. Materiály jím byly postoupeny zástupcům FCI a na jejich základě bude rozhodnuto, zda se švýcarský "výtvor" zařadí mezi provizorně uznaná plemena. Po kladném vyřízení věci by mohl kontinentální buldok rozšířit seznam oficiálně uznaných ras do deseti let.


Co vlastně přináší nové plemeno? Po staroanglickém buldokovi jsou jeho představitelé temperamentnější, s přirozenější tělesnou stavbou. Feny dávají početné vrhy, ubylo porodních komplikací. „Noví“ buldoci jsou zvláště díky korektnímu postavení a úhlení končetin a dobrému odstupu hrudníku od země velmi pohybliví a přes mohutnost tělesné konstituce až překvapivě vytrvalí. Šlechtitelé úspěšně bojují s deformovaným ocasem, eliminovány jsou i dýchací obtíže způsobené u "angličana" příliš zkrácenou čenichovou partií. V této souvislosti (i když ne jen v ní) ocenil plemeno i významný švýcarský kynolog Dr. h.c. Hans Räber: "Byl velmi horký letní den. Venkovní teplota v 15:00 dosahovala 29,5 stupně Celsia a v hale mohla být o dva, tři stupně vyšší, ale s výjimkou tří zvířat, neměli psi problémy s dýcháním. Naopak - šťastně obíhali svá kola v kruhu. Zmíněné tři vyjímky měly typ anglického buldoka, a jestli se nemýlím, byly rozhodčím kvalifikovány jako standardu nevyhovující."


Kontinentální buldok je popisován jako snadno vychovatelný rodinný společník, aktivnější, činorodější a cvičitelnější než jeho britský protějšek. Je možné s ním provozovat rozličné psí sporty – dog dancing, agility aj. Urputnost a někdy až příliš agilní obrannou horlivost, vyskytující se často u staroanglického buldoka, nové plemeno nevykazuje. Kontinentální buldok je schopen nácviku sportovních obran, šlechtěním podporovaná přátelská povaha jej však coby psa pro aktivní obranu či strážní službu „diskvalifikuje“. Celý program není orientován na vytvoření pracovního plemene, cílem není ani rekonstrukce původního buldoka historie jako u jiných nově vznikajících plemen buldočího typu.


Standard kontinentálního buldoka charakterizuje jako pozorného, sebejistého a přátelského psa bez sebemenších náznaků agresivity nebo bázlivosti. Plemeno má vynikající vztah k dětem, kterým je výborným společníkem. Kontinentální buldoci nebývají konfrontační vůči ostatním psům ani jiným domácím zvířatům. Zdá se, že konečnému dosažení cíle; vytvoření společenského středně aktivního psa rodinného typu, nic nebraní.


Nový pes již okouzlil chovatele za hranicemi své vlasti. Zatím vzácný švýcarský buldok již pronikl do Německa, Rakouska, Belgie, Itálie, Španělska a pár jedinců máme už i v naší republice (více zde). Zájemců o přátelského dogovitého psa střední velikosti, jehož tvůrci a chovatelé dávají přednost sledování zdraví a povahy svých odchovů před nesmyslnou honbou za dokonalým exteriérem za každou cenu, bude jistě dost. Kontinentální buldok bude vhodnou volbou pro ty, kteří si chtějí pořídit aktivnějšího psa buldočího typu, ale nehledají plemeno pracovní, vyžadující každodenní tréninkové dávky a pracovní zátěž jako je německý boxer či americký buldok.


Po stránce zevnějšku již bylo leccos naznačeno. Kontinentální buldok je pes s výraznou hlavou, jejíž obvod ale nemá přesáhnout kohoutkovou výšku o více jak 10%. Čenich je delší než u anglického buldoka (poměr jeho délky k celkové délce hlavy je 1:3, toleruje se 1:4). Chody jsou prostorné a harmonické, ocas dosahuje až k hleznu. Tělesná stavba je poněkud delší, mohutná, osvalení výrazné. Kohoutková výška psů se nachází v rozmezí 42–46 cm, u fen mezi 40–44 cm. Hmotnost 22–30 kg. Srst je hustá, krátká, dobře přiléhající. Ve srovnání s ostatními alternativními buldoky je "conti" vzhledově nejblíže anglickému buldokovi. Drsný a odstrašující vzhled buldoka staroanglického, blížící se psům ze starých rytin, je zde již nyní potlačen. Nové plemeno ještě není zcela ustálené, jak dokládá i galerie šampionů, kterou naleznete po kliknutí na tento odkaz.


Za zmínku stojí i organizace šlechtění. Její vysoká úroveň se již nyní odráží ve velmi dobrých výsledcích chovatelského programu. Každému jedinci je vystavován typizační kód, který se uvádí při jménu psa a ze kterého lze získat informace o fyzických parametrech zvířete (velikost, postavení zubů, exteriérové nedostatky apod.), jeho povaze a zdravotním stavu (dysplazie kloubů). Kód pomáhá při plánování chovu, každé krytí navíc schvalují dva členové chovatelské komise klubu.


V ČR zaštiťuje chov kontinentálního buldoka Klub málopočetných plemen - štěňata nového plemene tedy mají průkazy původu vydané Českomoravskou kynologickou unií! Standard FCI má č. 928.


Další články o „jiných“ buldocích: able buldok, staroanglický buldok, renesanční buldok, alapažský čistokrevný buldok, australský buldok, Hermes´ Bulldog, campeiro buldok, serrano buldok


text © Milan Junek

 


Důležité odkazy:

 

Snug (chovatelská stanice v ČR - importovala dvě feny a dva psy ze švýcarských chovatelských stanic Pickwick a Contibulls, kryla v zahraničí, do roku 2018 odchovala 7 vrhů)


Cool Dog Star (první chovatelská stanice CB v ČR - jako první dovezla CB do ČR - fenu z CHS Zwolfistei, dále psa ze švýcarské stanice Swiss Bulldog, kryla v zahraničí, do roku 2018 odchovala 6 vrhů)


Fransimo Bohemia (chovatelská stanice v ČR - importovala fenu z německé CHS Bulldogmans´, následně ze švýcarské CHS Pickwick)


Magic Dash (chovatelská stanice v ČR, importovala fenu z německé CHS Margareta´s)


Z Orvetu (chovatelská stanice v ČR, do roku 2018 odchovala 3 vrhy)


Jenny´s Dogs (chovatelská stanice v ČR, do roku 2018 odchovala dva vrhy)


Belluto (chovatelská stanice v ČR, do roku 2018 odchovala dva vrhy)


Z Ajysyt (chovatelská stanice v ČR, importovala fenu z Německa, v roce 2018 odchovala první vrh)


Of Wild Marry (chovatelská stanice v ČR, v roce 2018 odchovala první vrh)


Kavalíří kvarteto (chovatelská stanice v ČR, importovala dvě feny a psa)


Thaibull (chovatelská stanice v ČR)


Bohemia Lorenzo (chovatelská stanice v ČR)


Crazy Eye Bulls (chovatelská stanice v ČR)


Z Návrší (chovatelská stanice v ČR)


Conti Star (chovatelská stanice v ČR, odchovala jeden vrh v roce 2015) 

Plemeno zaštiťuje Klub chovatelů málopočetných plemen

 

Portrét plemene v pořadu České televize Máte mě


Švýcarský klub CB


Německý klub CB


Rakouský klub CB


Na tomto odkazu můžete zhlédnout film, který byl součástí oficiální dokumentace žádosti o provizorní uznání kontinentálního buldoka FCI. Film měl pro komisi na několika jedincích ukázat, jak vypadá nový buldok v pohybu.


 

 

 
M. B., zdravím. Krytí krásným psem Pickwick van Goghem chystá chovatelská stanice Cool Dog Star (zatím jediná v ČR s chovnou fenou). Odkaz na její web je v článku.

dobrý den,měla bych zájem o CB,nevíte o nějaké chov.stanici která má nebo plánuje štěnátka?diky moc za odpoved

Paní Horká, v ČR je již jedna chovatelská stanice, zkuste ji v této otázce kontaktovat. (Má webové stránky, najdete je snadno.) Cena u nás se může od ceny, kterou zhruba známe v zahraničí, dost lišit.

Dobrý den, chci se zeptat kolik asi stojí kontinentální buldok ?

Pro zájemce o kontinentálního buldoka odkaz na pořad české televize: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10321180725-mate-me/211562220500015/titulky/

Dobrý den, Jano, pokud vím kontinentální buldok do Čech zatím nedorazil. Z alternativních bullů je v republice staroanglický, Leavittův a renesanční buldok. A samozřejmě buldok americký. Dále potom k bulteriérům směřující americký bully. Osobně doufám, že se to brzy změní a kontinentála se dočkáme :-).

Dobrý den, chci se zeptat, jestli už je v současné době kontinentální buldok už i u nás, nebo na Slovensku. Děkuji S pozdravem Jana Černá

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se