« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Renesanční buldok

(RENASCENCE BULLDOG)


renesanční buldok video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Křížením amerických buldoků, bulmastifů, anglických buldoků, Hermes´ Bulldogů a dalších plemen (snad i rotvajlerů) se Američan Chadde JoliCoeur pokusil oživit legendární buldoky, vyskytující se v USA mezi lety 1820 - 1900. Předobraz JolieCoeurova renesančního buldoka, středně velcí molossové buldočího typu, byli na území „států“ využívání jako psi vysloveně pracovní. Lovili divoká prasata, poháněli dobytek, hlídali majetek svých pánů. Jednalo se tedy o vytrvalá, silná, zdatná a zdravá zvířata, která s dnešními anglickými buldoky spojují pouze společní předkové. Výraz „renesanční“ tedy znamená znovuobnovený (a nemá nic společného s renesancí coby historickým obdobím).


V reakci na zařazení renesančního buldoka mezi buldoky staroanglické (Old English Bulldogs) založil Chadde JoliCoeur s pomocí kolegy a nadšence Jodyho Willinghama „Renesance Bulldogge Kennel Club“ a následně zaregistroval název plemene jako chráněnou známku. Klub se zaměřuje na ustálení rasy a díky dobrým výsledkům chovatelského programu získává postupně renesanční buldok popularitu nejen v USA, ale začíná pronikat i na „starý kontinent“. V roce 2006 byla z Holandska importována jedna fena i do ČR. (Štěňata vrhla v roce 2009.)


Standard popisuje renesančního buldoka jako přátelského psa, který je ovšem schopen velmi dobře bránit svého pána nebo chránit jeho majetek, je-li to zapotřebí. Renesanční buldok zpravidla dobře vychází i s cizími lidmi, nepřátelský postoj k nim, ač je u plemene neobvyklý,  ale není považován za chybu. Renesanční buldok je aktivní činorodý a plný energie, přes jistou tvrdohlavost (typickou pro všechna buldočí plemena) je dobře cvičitelný.


Po stránce exteriéru se jedná o středně velkého psa silné kostry, mohutně osvaleného.Tělo je atletické, souměrné, prozrazující značnou sílu. Kohoutková výška činí 43 – 55 cm. Ideální hmotnost 27 – 40 kg. Srst je krátká, přiléhavá, jakékoliv barvy nebo barevné kombinace. Existují jak jednobarevní psi, tak psi bílí s plotnami, žíhaní či černí s pálením.


Další články o „jiných“ buldocích: kontinentální buldok, able buldok, staroanglický buldok, alapažský čistokrevný buldok, australský buldok, Hermes´ Bulldog, campeiro buldok, serrano buldok

 

text © Milan Junek

 

 

Důležité odkazy:

 

Tenesco - Neraka (chovatelská stanice v ČR)

 

 

 
Mám zde první doveženou fenu renesančního buldoka - dovezená v roce 2005 z NL, ale bohužel je vykastrována ze zdravotních důvodů. www.ambulldog.cz

PS.: Ještě mě napadá, že zhruba před měsícem jsem se dozvěděl o volném (tehdy tříměsíčním) staroanglickém buldokovi tady v Čechách. Můžu se pokusit sehnat kontakt.

Pane Kubičko, děkuji Vám za kezký koment. V Čechách je pokud vím zatím jedna chovatelská stanice, která vyprodukovala jeden vrh. Adresa - http://www.renascence-bulldog.cz/

Dobrý den. Tyto stránky jsem objevil teprve dnes, ale musím napsat, že jsem z nich absolutně nadšený. Velice profesionální provedení !!! Velice mě zaujal renesanční buldog a proto se chci zeptat jestli někdo veví o nějaké kvalitní chovatelské stanici. Pokud možno v Evropě. Děkuji. M. Kubička ( www.doil.estranky.cz )

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se