« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Bull-boxer

(ENGLISH BULL-BOXER)


bull-boxer video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Bull-boxer je dalším pokusem vyšlechtit společenské plemeno, které by vyhovovalo potřebám kladeným na psa v 21. století. Sociální, spolehlivý, všestranně využitelný pes rodinného typu je cílem mnoha chovatelských programů, z nichž právě anglický bull-boxer patří mezi perspektivnější.


Angličtí šlechtitelé zvolili jako základní stavební pilíře „nového psa“ plemena stafordšírský bulteriér a německý boxer. Jejich představitelé jsou proslulí tím, že si vytvářejí silný vztah ke svým majitelům a doporučování jsou i do rodin s dětmi. Obě plemena jsou sportovně založená a všestranně upotřebitelná. Kvality obou ras by se měly u bull-boxera snoubit v dokonalý celek. Stafordšírský bulteriér „oživený“ krví boxera je vhodnější k hlídání, jeho obranná reakce je však méně výrazná než u boxera. Stafordšírský bulteriér poněkud snížil cvičitelnost bull-boxera v porovnání s boxerem, který je přece jen služebním pracovním plemenem.


Do některých amerických odchovů bull-boxera se vmísili i američtí stafordšírští teriéři a američtí pitbulteriéři. Ti zvýšili dominanci těchto psů, zvláště vůči ostatním představitelům svého druhu. I bull-boxeři z Británie ovšem potřebují dokonalou socializaci. Stejně jako boxeři a stafíci nenechávají zpravidla výzvu k boji od jiného psa bez odezvy.


Bull-boxer je ale psem výsostně společenským, který si získává stále větší popularitu. Je velmi čilý, aktivní, vhodný pro rozličné psí sporty, turistiku apod. Je prezentován jako velmi zdravý pes, nezatížené chorobami mateřských plemen, což ovšem chovatelé boxerů i stafbulů zpochybňují.


Bull-boxer zatím není exteriérově ustálený, často u něho výrazně převládají znaky jednoho z výchozích plemen. Cílem je ne příliš těžký, ale svalnatý pes silné kostry, středního vzrůstu. Kohoutková výška se pohybuje nejčastěji mezi 41 až 53 cm. Hmotnost činí 17 až 24 kg.


Srst je krátká a přiléhá, jakékoliv barvy. Pozn.: Jako bull-boxer bývají někdy obecně označováni i kříženci boxera s jinými plemeny typu bull. Pod názvem bull-boxer někdy nalezneme bulloxery (boxer x americký buldok), pit bull-boxery (boxer x americký pitbulteriér), pojmenování bullboxer neslo původně i nové plemeno brazilská doga (dogue brasileiro).


text © Milan Junek

 Joe, dobrý den, bull-boxer je prozatím velmi vzácný i v zemi původu, o žádné chovatelské stanici u nás nevím.

Měl bych zájem o štěně Bullboxera - je někde v Česku chovná stanice tohoto plemene?

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se