« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Bulmastif - historie v obrazech

(BULLMASTIF, BULLMASTIFF, ENGLISH BULLMASTIFF, GAMEKEEPER´S NIGHTDOG)

 

obrázek k článku


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Pro úvod nové rubriky jsem vybral jednoho z mých oblíbenců - britského bulmastifa.


Ačkoliv je toto plemeno prezentováno jako produkt 19. století, nápad spojit dva legendární anglické psy - mastifa a původního buldoka - je mnohem starší. Již Buffon ve své Natural History (1791) uvádí, že zkřížením jmenovaných plemen je možné získat silného psa, podobného více buldokovi, než mastifovi. Dalším dokladem o existenci kříženců je zpráva z The Field z roku 1871, zmiňující v té době století staré boje dvou lvů s bullmastiffy.


Bulmastif 19. století byl účinnou "zbraní" proti chudině, pytlačící na pozemcích panstva. Psa, z 60 % mastifa a ze 40 % buldoka, bylo možné vycvičit ke kontrolovanému útoku, při kterém byl pachatel zadržen bez větší újmy na zdraví. Pro svoje skvělé vlastnosti se bulmastif se stal i psem policejním, výborně se uplatnil např. při střežení diamantových dolů v Jižní Africe, a to i v konkurenci se zavedenými služebními plemeny.


Bulmastif, známý dříve svou útočností, je dnes rodinným psem s vynikajícími obrannými a hlídacími schopnostmi. Patří mezi molossy mezi klidnější a jeho popularita jako psa společenského postupně stoupá i u nás. Pokud se nestane obětí současných protipsích nálad a nesmyslných zakonů, nic nebrání tomu, aby se stal strážním a společenským psem budoucnosti. Vyrovnaná a rozumná povaha, přiměřené obranné reakce a schopnost fungovat i v hustě obydlených oblastech západního světa jej předurčuje stát se spolehlivým průvodcem a ochráncem moderního člověka 21. století. Historická vyobrazení ve fotogalerii.

 

Související článek: Bandog

 

text © Milan Junek

 

MEZINÁRODNĚ REGISTROVANÁ CHOVATELSKÁ STANICE "FCI" ROTT-BULL S DLOUHOLETOU TRADICÍ CHOVU NABÍZÍ KRYTÍ ŠPIČKOVÝMI JEDINCI V BARVĚ ZLATÉ A ŽÍHANÉ, RTG 0/0, ŠAMPIONI, PRODEJ ŠTĚNÁTEK. INFO A FOTO NA WWW.BULMASTIF.INFO Rakovník tel.č 739024647

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se