« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Německá doga - historie v obrazech

(NĚMECKÝ ŘÍŠSKÝ PES, GREAT DANE, GERMAN MASTIFF, GERMAN ALANO, ALANO ALEMAN, DEUTSCHE DOGGE, KAMMERHUNDE, GRAND DANOIS)

 

obrázek k článku


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Dnes ke klasice klasik - Apollovi mezi psy - německé doze.


Plemeni, které se těší stále oblibě a bez problémů odolává konkurenci jiných psích obrů, jejichž dovoz a chov se u nás po revoluci rozvíjí. Impozantní vzhled a unikátní povaha si nacházely obdivovatele ve všech věcích, ve kterých německá doga člověka doprovázela. Dogy vlastnily významné osobnosti jako princ George vévoda z Kentu či Otto von Bismarck, který plemeno povýšil na říšského psa. To již ale mluvíme o historii nedávné.


Původ německé dogy se odvozuje od psů, kteří byli chováni šlechtou k lovu nebezpečné zvěře. V dobách, kdy lovec nedisponoval palnými zbraněmi a lesy hojně obývali medvědi, zubři, pratuři a jiná nebezpečná zvířata, byla smečka psů pro úspěch štvanic nezbytná. Psi zvíře dostihli a bojovali s ním do příchodu lovců. S velkou a nebezpečnou zvěří se mohli měřit jen psi velmi silní, zároveň však dostatečně rychlí, aby se dokázali pohybovat v často obtížném terénu. Lehkonozí chrti ani těžcí mastifové se k tomuto účelu nehodili. Ideální byl jakýsi mezityp mezi těmito extrémy - silné zvíře s mohutným osvalením, ovšem atletické stavby těla.


Šlechta držela své štváče ve speciálních budovách - psincích, v ohromných počtech, často až stovek jedinců. Chov loveckých dog byl dlouho výsadou pouze urozených, do rukou nižších vrstev se dostaly až když začaly být kdysi slavné mnohohlavé smečky velkých štváčů z lovišť vytlačovány dokonalými palnými zbraněmi a psy střední velikosti. Menší býkohryzové, předchůdci dnešních boxerů, se v již v té době se zubry a pratury nesetkávali. Velká doga se stávala stále častěji psem komorním, tedy společenským, a strážním. Méně majetní využívali někdejší impozantní ozdoby lovišť například k tahu vozíků nebo pohánění dobytka.


V 19. stol. přicházejí moderní metody šlechtění psů a začínají vznikat první plemena v dnešním významu slova. Různé typy dog jako ulmská, würtemberská, anglická a dánská jsou nakonec zahrnuty pod společný název německá doga a chovány jako jediné plemeno. V anglofonních zemích ovšem rasu nalézáme pod označením Great Dane, velký Dán. Tím může dojít k záměně z kdysi velmi populární dánskou dogou, která však téměř vyhynula, jistě i díky vzhledově elegantnější a žádanější doze německé.


Německá doga patřila donedávna mezi plemena pracovní, využívala se i u četnictva a policie. I dnes je přistupná výcviku, ale řadíme ji již mezi plemena společenská. Díky držení v obrovských šlechtických smečkách se u dog a boxerů velmi silně vyvinul smečkový pud. Ten se projevuje ve schopnosti vytvářet si silnou vazbu na majitele.


Tolik krátce k historii německé dogy, fotogalerie představí plemeno dle slibu obrazem.


Související články: Suliotská doga, Německý boxer - historie v obrazech

 

text© Milan Junek

 


počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se