« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Australský "Aussie" buldok

(AUSSIE BULLDOG, AUSTRALIAN BULLDOG)


australský buldok video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Australský neboli aussie buldok je dalším alternativním molossem buldočího typu, který stojí za krátkou zmínku. Nové plemeno našich protinožců je vlastně obdobou evropského kontinentálního buldoka – rovněž snahou o nalezení ideálního buldoka – společníka bez zdravotních potíží, kterými je zatížen jejich britský protějšek. Narozdíl od amerických buldoků, staroanglických buldoků, great lake buldoků, velkých arkansaských buldoků, alapažský čistokrevných a podobných šlechtitelských pokusů, nejsou švýcarský kontinentální a australský aussie buldok psy pracovními.


Standard popisuje aussie buldoka jako psa vysloveně společenského, který je velmi vázán na pána a jeho rodinu. Ačkoli nesmí vykazovat agresivní chování vůči lidem, je dobrým hlídačem. Jeho povaha je velmi vyrovnaná, stabilní a spolehlivá. Aussie bývá na domácí půdě netolerantní vůči jiným psům. Sám zpravidla konflikty nevyhledává, pokud je však vyprovokován, chová se velmi neurvale. Potřebuje důsledný výcvik k poslušnosti a dobrou socializaci od štěněčího věku.


Co do tělesné stavby se jedná o psa typu buldoka. Tedy podsaditého, s velkou hlavou, rozumně zkrácenou čenichovou partií a silnými čelistmi. Na rozdíl od jeho anglického protějšku však nejsou tyto znaky hnány do extrému. Hlavním hlediskem kvality australských buldoků je vedle povahy stránka zdravotní. Představitelé nového plemene mají oproti anglickému budokovi v poměru k tělu menší hlavu a širší pánev. Díky tomu feny netrpí tak častými porodními komplikacemi. Aussie buldoci již dnes nemívají problémy s dýcháním, měkkým patrem a ani s kožními onemocněními. Přirozenější tělesná stavba a úhlení končetin přidalo na pohyblivosti, mrštnosti a vytrvalosti. Přesto však zůstal australský buldok buldokem na první pohled. Kohoutková výška je 46-51 cm při hmotnosti 28-35 kg u psů. Feny měří 44-48 cm a dosahují hmotnosti 23-28 kg.


Chovatelský program zahájili Noel a Tina Greenovi se svou linií JAG. Tato první linie (rok 1993) byla po letech spojena s Wingarra linií Pipa Nobese. Psi těchto dvou programů byli přikříženi zpět k anglickým buldokům, dokud nebylo u raných jedinců dosaženo 81,25 % krve anglického buldoka (13:16 chcete-li). Tento poměr se ukázal být ideálním. Psi s menším procentuálním zastoupením krve „angličana“ se příliš vzdalovali buldočímu vzhledu a povaze, u opačného podílu se u psů vyskytovaly v nevyhovující míře zmíněné zdravotní problémy.


Greenovi pro linii JAG použili stafordšírské bulteriéry, boxery, bulmastify a samozřejmě anglické buldoky. Později se zaměřili hlavně na křížení anglických buldoků a bulmastifů. Použiti byli i američtí buldoci. Nobesova linie začala u anglického bulteriéra a feny rotvajlera. Poté byli použiti boxeři a bulmastifové. Potomci této první fáze šlechtění byli křížení s anglickými buldoky.


V roce 2003 došlo ke spojení organizací zabývajících se chovem australského buldoka. Pro budoucnost plemene, jeho rozvoj a propagaci bylo třeba spojit síly. Chovatelé nové rasy nepořádají výstavy a neklaní se kráse, nejde-li ruku v ruce s dobrými mentálními a fyzickými dispozicemi jednotlivých jedinců. Zaměřují se dále na sledování povah svých psů a na zdravotní stránku. (Mimochodem – není jistě náhodou, že se australský buldok běžně dožívá deseti a více let.) Povahu původního anglického buldoka má u „assieho“ zůstat zachována, válka byla vyhlášena jen nelogickému fyzickému znetvořování zveličováním buldočích znaků a zdravotnímu zatížení britské legendy.


Další články o „jiných“ buldocích: kontinentální buldok, able buldok, staroanglický buldok, renesanční buldok, alapažský čistokrevný buldok, Hermes´ Bulldog, campeiro buldok, serrano buldok


 

text © Milan Junek

 





















































počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se