« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Gull dong

(PAKISTANI BULLDOG,GULL-DONG, GULDONG, GULL-DUNG, GULDUNG, GULLDOG, BULLY GULL TERR, BULLYGULTERR, BULLYGULLTERR HOUND, BULLY GULLDONG, BULLY GULTER, PAKISTANI BULLYGULTERR)

 


gulldong video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

(ČLÁNEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "BULDOCI ZNÁMÍ I NEZNÁMÍ")

 

Plemeno gull dong vzniklo v koloniální Indii a je další Pákistánskou legendou. Jako většina podobných forem oblasti je výsledek křížení původních psů se psy evropskými. Cílem jeho tvůrců byl od počátku „bear-baiter“ – medvědohryz – tedy arénový zápasník s šelmami, především s medvědy.


Gull dong zdědil po svých západních předcích vynikající zápasnické schopnosti a díky krvi původních psů je přizpůsoben horkému klimatu domovského Pákistánu. Původní britští psi typu bull sice vykazovali značnou výkonnost, ale ve východním prostředí byli v arénách poráženi místními zápasníky svého druhu, o medvědech nemluvě. Indické šlechtitelství naopak nedosahovalo výsledků věhlasného šlechtitelství anglického, bylo spíše intuitivní a nevyužívalo poznatky a postupy aplikované u nás. (Co naplat - britští psi jsou britští psi.) V gull dongovi tedy můžeme čekat koktejl nejrůznějších nativních psích forem s plemeny typu mastifa, buldoka a raného bulteriéra.


V Indii a Pákistánu je gull dong ceněn pro svou sílu spojenou s mrštností a vytrvalostí, které je schopen velmi odhodlaně aplikovat. Je spojován s vlastností zvanou "game". (Ta, nespřesně překládaná jako "bojovnost", je známa zejména u amerických pitbulteriérů (u mizivého procenta jedinců) a jedná se (v extrémní formě) o schopnost psa nepoddat se v zápase silnějšímu soupeři i za cenu vlastní smrti. S bojovností psího druhu jako takovou nemá mnoho společného. Milovníky psích zápasů opěvovaná game není ničím víc, než vyblokovaným sociálním chováním vnuceným "šlechtěním" - tedy úmyslným výběrem takto narušených jedinců do chovu. U psa s game je oslabena (nebo zcela absentuje) schopnost přijmout nadřazenost silnějšího, ale i podřízenost slabšího jedince - tedy i sociálních mechanismů psychiky k tvoření smečky.)


Gull dong není (kvůli nám lidem) vhodný pro roli společenského psa. Pro svou útočnost, extrémní nedůvěřivost k cizím osobám, dominanci vůči psům a agresivitě k jiným zvířatům. Povahové vlastnosti gull donga vycházejí z jeho v uvozovkách „práce“. Narozdíl od našich tzv. „bojových“ psů, u něj nikdy nebylo posilováno sociální chování ve smečce. Je zpravidla uvázaný na řetězu a kromě osoby, která jej krmí a cvičí, nebývá s nikým v bližším kontaktu. V Britanii, kde zápasničtí psi povstali z prostředí dělnické třídy, žili i ti nejostřejší arénoví bojovníci v těsné blízkosti člověka. Chudí dělníci mívali početné rodiny a pes, který nedokázal fungovat ve společnosti dětí, byl nemilosrdně utracen. Stejný osud měl, pokud se choval nepřátelsky vůči rozhodčímu zápasu, majiteli soupeře či divákům. Tímto „výběrem“ gull dong nikdy neprošel. O přátelské povaze vůči lidem, známé u našich teriérů typu bull (včetně těch s game), u něho nemůže být ani řeč. Gull dongové nikdy nežili v rodinném kruhu a i zápasy probíhají v Asii jiným způsobem. Neodbývají se v tak bezprostřední blízkosti diváků, což platí zejména u zápasů s medvědy. Na medvěda útočí zpravidla dva a více psů (jen na menší pouze jeden).


Gull dong bývá často zaměňován s plemeny bully kutta nebo gull terr. Jedná se však o rozdílné typy. Gull terr je pes typu bulteriéra a bývá zpravidla mnohem menší a atletičtější. U bully kutty převažuje molosoidní krev a často si ve velikosti nezadá s německou dogou. Stejně jako řada dalších podobných plemen bývá gull dong na západě prezentován a prodáván právě pod hlavičkou bully kutty, která je nejznámějším a legendami opředeným psem Brity ovládané v Indie.


Související článek: Bully kutta, Indičtí molossové obrazem


 


text © Milan Junek


 

Dobry den chcel by som psa gull dong ale neviem ho zohnat viete my poradit niekho kto ho ma alebo ho vie zohnat za odpoved dakujem 0904 528 445 T mobile sk

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se