« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Suliotská doga

(HELLENIC SULIOT, GREEK SULIOT DOG)


obrázek k článku


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

V dalším článku ještě zůstaneme v Řecku, konkrétně v horách poblíž města Parga. Tuto oblast severozápadního Řecka obývali v 17. a 18. stol. Sulioté, patrně potomci Albánců, kteří ustoupili z rovin před Turky (nebo potomci s Albánci smíšených Řeků). Tito výborní válečníci drželi k rozličným účelům obrovské tvrdé psy, podle starých pramenů největší, jací kdy existovali. Dogy Suliotů údajně běžně měřily 120 cm v kohoutku.


Suliotské dogy vývojově souvisejí s řadou řeckých, albánských, jugoslávských i asijských plemen. Ač obývaly horské oblasti, podobaly se spíše německým dogám než psům horského typu. Zda tato lokální forma ovlivnila soudobá plemena a do jaké míry, se můžeme jen dohadovat. Suliotská doga nebyla nikdy početná, nelze tedy zřejmě její význam nijak dramaticky přeceňovat. Přesto se o ní někdy (velmi odvážně) spekuluje jako o prapředkovi moderní německé dogy.


Soudobé prameny hovoří o suliotské doze s úctou a obdivem, zmiňována je i v relativně moderní literatuře. M. B. Wynn ve své knize zabývající se dějinami mastifa z roku 1866 píše: „skuteční molossové byli téměř stejní, jako jsou dnešní suliotské dogy“.


Toto, dnes již vyhynulé plemeno, vynikalo značnou fyzickou silou, pohyblivostí a vytrvalostí. V superlativech se mluví i o jeho mentální výbavě. Suliotské dogy se vyznačovaly neohrožeností, odvahou a neústupností. I když se jednalo hlavně o psy strážní a obranné, byli užíváni i k lovu nebezpečných zvířat či ke střežení stád. Suliotští psi našli uplatnění i ve vojenské sféře – například jako strážci na předsunutých postaveních.


 


Související články: Molosská doga, Staronoví řečtí molossové, Německá doga - historie v obrazech

 

text © Milan Junek


 


počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se