« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Bully kutta

(BULLY CUTHA, BOHLI KUTTA, PAKISTANI BULLY KUTTA, PAKISTANI MASTIFF, PAKISTANI FIGHTING DOG, PAKISTANI BULLY DOG, SOUTH ASIAN MASTIFF)


bully kutta video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Pákistánská bully kutta je pes vycházející z prastarých mastifů jedné z nejstarších vyspělých kultur, starověké Indie. V době britské koloniální nadvlády došlo v oblasti ke křížení nativních dogovitých forem se západními plemeny. Noví psi, spojující v sobě schopnost snášet asijské klima indických mastifů s přednostmi výsledků moderně organizovaného evropského šlechtitelství, nacházeli uplatnění zejména v arénách. Zde se utkávali (a dodnes utkávají) nejen mezi sebou, ale i s býky, medvědy, levharty, vlky, opicemi a dalšími zvířecími soupeři. Bulteriér, buldok, německá doga a mnoho dalších ras „spoluvytvořili“ například indického sindh bullyho, gull donga, gulltera, kohati buldoka i největší z této rodiny - pákistánskou bully kuttu.


Původ názvu pákistánské dogy je vykládána různě. Pravděpodobně se jedná o odvozeninu z anglického bull (býk) – a bully kutta je tedy synonymem pro evropské bullenbeisser (býkohryz) či bulldog (býčí pes). V jazyce Urdu však lze vystopovat výraz Boh´li Kutta – mohutný pes s vráskami. Odkaz na původní jazyk je spojován s názory o pradávné čistokrevnosti plemene - respektive linií tzv. pure bully kutt, jež mají být (podle menšinového názoru) chovány nezměněny po dlouhé věky.


Bully kutta je silný, zároveň ale vytrvalý a mrštný pes. Stavbou těla připomíná evropské mastify užívané při lovu nebezpečné zvěře, předky německé a dánské dogy. (Tedy psy úctyhodných rozměrů, ale atletické stavby těla – jakýsi přechod mezi rychlým chrtem a silným mastifem.) Bully kutta nezřídka přesahuje 80 cm výšky, hmotnost je variabilní nejčastěji od 60 do 80 kg. Existuje však řada jedinců mnohem těžších. Srst je velmi krátká, zbarvená rozličně, často však bíle nebo bíle s barevnými plotnami.


Drsný neotesaný vzhled bully kutty odráží i její povahové vlastnosti formované zejména zvířecími zápasy. Po stránce charakteru je velmi ostrá a silně dominantní jak vůči lidem, tak jiným zvířatům, k představitelům svého druhu především. Obdivovány jsou její schopnosti psa strážce a obranáře.


Související článek: Gull dong, Indičtí molossové obrazem

 

text © Milan Junek

 


 Dobrý den, Petře. Informací o kuttě je opravdu málo. Pokud je mi známo, zatím se nic bližšího neví. Něco málo je ještě na těchto stránkách v článku "Molossové indické oblasti...".... Ohledně dostupnosti v ČR jsem psal už v komentáři níže...... Nelegální plemena u nás zatím nejsou žádná. Všechny pokusy o prosazení "protipsích zákonů" byly u nás díky bohu neúspěšné. Snad to tak zůstane. Mohlo by. Jsme přece jen pejskařská velmoc. Podle odhadů je na celém světě cca 500 milionů domácích psů a z toho jsou 2 miliony v ČR! To už je pěkná řádka voličů :-)

Dobrý den, rád bych získal více informací o psu bully kutta, povaha, náročnost a tak ..jestli je v ČR k dostání a legální?

Superpes ta dostane i piťáka

Kde se dá sehnat Bully kutta?

díky

Dobrý den, Jirko, legenda praví, že psi z linií čistých bully kutt nejsou nikdy prodávání cizincům ani emigrantům. Bully kutty mají být například v USA a UK, ale o jejich původu se pochybuje. (O pure bully kuttách, jejich "falzech" a jejich "zahraničních angažmá" byl článek ve třetím (a něco i ve čtvrtém) čísle Psa přítele člověka). Kamarád údajně potkal bully kuttu v Polsku, ale majitel se dělal pravděpodobně pouze zajímavým.

Chtěl jsem se zeptat zda by se dalo sehnat štěně bully kutty a když tak orientační cenu díky .

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se