« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Bernský salašnický pes - historie v obrazech

(BERNÁŠ, BERNER SENNENHUND, BERNESE MOUNTAIN DOG, BERNESE CATTLE DOG, BUTCHER´S DOG, FARMER´S DOG, CHEESE FACTORY DOG, BERNESE, DÜRRBÄCHLER, GELBBÄCKLER)

 

obrázek k článku


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Ačkoli se tento blog zabývá spíše psími alternativami, v "ilustrované historii" můžeme představit i plemeno módní. Bernský salašnický pes se nyní hřeje na výsluní popularity, se všemi plusy i mínusy, které s tím souvisejí. (O tom třeba někdy příště.)


Bernský salašnický pes bývá nejčastěji odvozován od pracovních molossů římských legií. Tehdejší nejmocnější armáda světa při svých výbojích disponovala bohatými zásobárnami masa v živé podobě. Obrovská stáda skotu potřebovala při svých putováních ochranu před lapky, divokými šelmami a jejich pohyb musel být usměrňován - to vše za pomoci silných, mrštných a neotřesitelně výkonných honáckých psů. Jejich potomci vzniklí křížením s lokálními psími typy položili základ řady plemen jako jsou například v Německu rotvajler a ve Švýcarsku právě skupina "sennenhundů" - salašnických psů.


Přetváření původního selského, dobytkářského, pasteveckého, tažného - zkrátka pracovního psa - v moderní plemeno je kladeno na počátek 20. stol. První zápisy do plemenné knihy proběhly v roce 1904, první standard je o tři roky mladší. Z této doby také pocházejí následující fotografie. Nejedná se tedy vlastně ještě o snímky bernských salašnických psů, ale tzv. dürrbächlerů či dürrbächlerských salašnických psů. Oficiálně je plemeno názýváno Berner Sennenhund až od roku 1912.

Galerie zde


text © Milan Junek

 počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se