« Úvod | Sardinský mastin - his... »

Cabecudo boiadeiro

(CABEÇUDO BOIADEIRO, CABEÇUDO BRASILEIRO, CABEÇUDO BOIADEIRO DAS MINAS GERAIS, CAO DE FILA CABEÇUDO, CABEÇUDO, FILA CABEÇUDO, FILA ONCEIRO, ONCEIRO BRASILEIRO, CABECUDO CATTLE DOG, MINAS GERAIS CATTLE DOG, CABECUDO OX-DRIVER, BIG HEADED FILA BRASILEIRO, BRAZILIAN BIG-HEADED CATTLE DOG)


cabecudo video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Cabecudo boiadeiro je vzácné pracovní plemeno z brazilského regionu Minas Gerais. Zatímco je jedněmi považován za venkovskou odnož brazilské fily, druzí jsou přesvědčeni, že se jedná o její původní formu. Obě plemena mají samozřejmě společnou historii, sahající k časům dobývání Nového světa. V krvi obou nalézáme staré iberské dogovité formy; například předchůdce dnešních španělských a pyrenejských mastinů, které conquistadoři zneužívali při genocidě Indiánů, či španělských alanů a lebrelů – psů loveckých. Podle názoru chovatelů zůstal cabecudo, na rozdíl od brazilské fily, obohacené při šlechtění řadou dovezených plemen, nezměněn po stovky let. Nejodvážnější kladou jeho původ až do 16. století, střízlivější odhady hovoří o století osmnáctém. (Móda křížit fily s dalšími psy, zejména anglickými mastify, neapolskými mastiny a německými dogami, zavládla v Brazílii v 70. letech 20. stol.)


Tak jako tak se stala fila onceiro neocenitelným pracovním psem univerzálního využití, na míru pro Minas Gerais. Pomáhala při nahánění dobytka, jako pastevecký pes, účastnila se lovů divokých prasat i jaguárů. Neslavnou kapitolou její historie je kariéra „otrokářského psa“, strážce a případně vyhledávače a likvidátora uprchlého „živého majetku“. (To již ale nemluvíme o historii psí, nýbrž historii lidské.)


Jaký vlastně je cabecudo? Fyzicky se velmi podobá brazilské file. Na rozdíl od moderní fily, vytvořeného i pro předvádění ve výstavním kruhu, je silně rustikální, tedy méně pohledný. Liší se rovněž výškou a nižší hmotností. Mnohem markantnější má být mohutnost hlavy. (Plemeno lze díky ní nalézt pod anglickým názvem Big-Headed Fila Brasileiro – velkohlavá brazilská fila.)


Po stránce povahy vykazuje lepší cvičitelnost než běžná fila, známá svoji typicky molosskou rozvahou. Obranná reakce je výborně vyvinuta, proto je doporučováno nepřibližovat se k brazilským farmám v noci. Hlídá-li cabecudo, fila, brazilská doga, brazilský bulmastif či campeiro je celkem jedno. Odvaha, neústupnost a tvrdost proti narušitelům teritoria je vlastností, na kterou je kladen největší důraz u všech brazilských strážních psů. Stejně jako fila má cabecudo schopnost vytvářet si extrémně silné pouto k majiteli.


Dnes je starý selský onceiro užíván nejčastěji jako hlídač hovězích farem. (Cabeçudo boiadeiro bychom mohli z portugalštiny přeložit jako „svéhlavý kovboj“.) Po boku dobytkářů na koních je tento odolný a vitální moloss schopen urazit i velké vzdálenosti, a to při těžkém pracovním nasazení. I velmi početná stáda ovládají tradičně pouze 3 nebo 4 onceirové. „V akci“ je poměrně pomalý v porovnání se svižným španělským alanem či jinými lehčími honáckými psy, opěvována je ale jeho fyzická síla, účinná jak proti sebe vzpurnějšímu dobytčeti, tak ozbrojenému zloději dobytka. Plemeno se uplatňuje i v jiných odvětvích zemědělství, například při ostraze ovocných farem a kávových plantáží.


Vzácný cabecudo boiadeiro je velký fyzicky zdatný pes. Má silnou kostru, hluboký hrudník a mohutné osvalení. Kůže je přiměřeně volná, stejně jako u fily tvoří podkrční lalok. Srst je krátká a hladká, zbarvená nejčastěji pšeničně, plavě, s žíhání či bez, s maskou nebo bez ní. Může se vyskytovat velké množství bílých znaků zejména na krku a hrudníku. Průměrná výška v kohoutku bývá uváděna kolem 25 palců (asi 63 cm).

 

Související články: campeiro buldok, serrano buldokbrazilská doga

 

text © Milan Junekpočítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se