« Úvod | Anglický mastweiler »

Rajapalayamská doga

(RAJAPALAYAM, RAJAPALAYAN, RADŽAPALAYAMSKÝ CHRT, RADŽAPALAYAMSKÝ HONIČ, POLIGARSKÝ HONIČ, POLIGAR, INDIAN BOAR HOUND, RAJAPALAYAM BOAR HOUND, INDIAN RAJAPALAYAM, RAJAPALAYAM DOGGE)

 

rajapalayamská doga video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Toto indické plemeno je pojmenováno podle města Rajapalayam v Tamilnádu. Jeho hlavní náplní práce je lov divokých prasat, k čemuž jej předurčují jak mentální, tak fyzické vlastnosti. Tělesná stavba poligarského rajapalayama vykazuje znaky chrtů a molossů - při 75 cm v kohoutku a hmotnosti do 55 kg je tento pes dostatečně rychlý, aby divoké prase bez problému i v obtížném terénu dostihl, a zároveň dost silný, aby s ním dokázal bojovat do příchodu lovců. Silné honiče ležící mezi dogami, chrty (a dalšími loveckými typy) znala v dřívějších dobách i Evropa - v českém prostředí byly produkty účelových křížení loveckých psů s molossy označování jako "prasečníci". Časté přirovnání rajapalayama k lehčí německé nebo argentinské doze je tedy více než výstižné. Hlava je úzká, podobná chrtí, ovšem "ve tvářích" širší, s mohutnými a osvalenými čelistmi.

 

(Pozn.: Hmotnost plemene je často uváděna nižší - kolem 20, 25 nebo 30 kg. Z fotografií se opravdu zdá, že uváděných 50 a více kg je poněkud nadsazených.)

 

Síly a houževnatosti poligarského honiče využívala vedle lovců i armáda - byl nasazován proti britským kavaleristům. Vojenskou službu rajapalayam absolvoval během Poligarských válek (1799-1805). V posledních letech se uplatňuje i jako společenský pes. Při práci je velmi odvážný, vytrvalý, houževnatý - dokonale přizpůsobený jihoindickému prostředí. K jiným psům bývá útočný, k cizím lidem ostrý.

 

Rajapalayam je nejčastěji zbarven bíle v různých odstínech, vyskytují se ale i jedinci skvrnití, výjimečně černí, šedí, hnědí nebo žlutí. Srst je velmi krátká a hladká.

 

Související články: Molossové indické oblasti obrazem, Bully kutta, Gull dong

 

text © Milan Junek

 

 

 počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se