« Úvod | Rajapalayamská doga »

Americký bully

(AMERICAN BULLY, GIANT PIT BULL, AMERICAN BULLY DOG, AMERICAN PIT BULLDOG, AMERICAN PULL DOG)


americký bully video k článku     (zdroj: www.youtube.com)


UPOZORNĚNÍ: Příspěvky na těchto stránkách se zabývají historií psů a plemeny zemí jiné legislativy či kultury. Proto se v rámci objektivity nelze vyhnout zmínkách o estetických chirurgických zákrocích a zápasech zvířat. Zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, jsou kupírování ušních boltců a štvaní zvířat proti sobě (zápasy psů, norování apod.) v ČR zakázány.

 

Pokud by se nám měla k tématu šlechtění nových plemen či tvorby účelových kříženců vybavit jedna konkrétní země, byly by to jednoznačně Spojené státy. Zejména v průběhu 90. letech 20. století zavládla v Americe móda šlechtitelské (a často spíše „pseudošlechtitelské“) aktivity. Nahlédneme-li do seznamu „plemen“, která registruje například (přinejmenším diskutabilní) American Canine Hybrid Club, neubráníme se minimálně údivu. Zdá se, že Američané jsou s to zkřížit opravdu vše a s troškou nadsázky lze říci, že oříška bez vlastního pojmenování by za oceánem opravdu pohledal. Známému filmovému vtipu Vlasty Buriána o vlastnictví „buldokpudla – buldoka a pudla dohromady“ by se ve Státech velké procento lidí nezasmálo. ACHB jej registruje, a to pod názvem boodle.


Mezi americkými „plemennými novotvary“ však lze nalézt i takové, které je možno označit za hodné pozornosti, které si již kupříkladu získaly určitou popularitu a šíří se i mimo svou vlast. K nim jistě patří i psi nazývaní Razor´s Edge Pit Bull, American Bully Dog, Giant Pit Bull, Gotty Bulldog, American Pit Bulldog, American Pull Dog, Extreme Pit Bull, Xtreme Pitt Bull a nejčastěji a souhrnně American Bully. Z USA tento pes proniká do Asie (hlavně Japonska) i Evropy, v několika jedincích se vyskytuje i v naší republice.


Kořeny tohoto raného plemene jsou kladeny do poloviny devadesátých let, právě do období, kdy módní vlna rozličných experimentů s křížením psů nabírala za Atlantikem sílu tsunami. Cílem šlechtitelů byl podobně jako u moderních bandogů pokus stvořit obřího amerického pitbulteriéra. Jaká plemena byla při tvorbě bullyho užita není přesně známo, zjednodušeně se dá říci, že vznikl spojením teriérů typu bull s molossy. Nejčastěji uváděné rasy, ze kterých vzešel, jsou americký buldok, anglický buldok, staroanglický buldok, bulmastif, bordeauxská doga, neapolský mastin, stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér a samozřejmě americký pitbulteriér. Pod hlavičkou „pitbula“ byl ostatně americký bully zpočátku šlechtěn i prodáván. V současnosti je však již považován za samostatné, z APBT vydělené čisté plemeno. Rozdělení obou ras dodnes nepřijímá hrstka chovatelů, kteří své psy nadále prezentují jako čisté pitbulteriéry. I když zvláště představitelé z nejtěžších linií krev molossoidů sotva zapřou, zastánci menšinového názoru vytrvalé tvrdí, že ke šlechtění rasy americký bully nebyla použita jiná plemena než americký pitbulteriér a americký stafordšírský teriér. Mohutné tělesné proporce prý zajistil jen výběr těžších jedinců v chovu. Své stanovisko chovatelé dokládají i rodokmeny, o jejichž pravosti se ale v mnoha případech pochybuje. U lehčích linií bullies ale „čístý“ vývoj nelze vyloučit.


Narozdíl od původního amerického pitbulteriéra nebo jeho dalších moderních obřích parafrází (swinfordova bandoga, pitbullmastiffa aj.) není americký bully od prvopočátku pokusem o vytvoření neporazitelného zápasníka do pitu. I on je však k ilegálním psím zápasům bohužel zneužíván. Ač v aréně porážen vytrvalejšími psy, vítězí jinde, v humánních disciplínách pravých psích sportů zaměřených na silovou stránku (weight-pulling). Vedle toho je stále častěji využíván coby strážce majetku a ochránce osob. Útočníka či vetřelce spolehlivě odradí už jeho impozantní vzhled.


Americký bully je po stránce povahy i exteriéru většinou více moloss než bulteriér. Z výčtu uvedených plemen je zřejmé, že musí být v porovnání s americkým pitbulteriérem těžší a mohutnější. Má obecně menší temperament než pitbul, typickou sveřepost mateřského plemene mohl příliv molosské krve jen těžko nezředit. Standard jej popisuje jako skvělého společenského psa a dekoruje jej přívlastky jako loajální, spolehlivý, věrný či ochranitelský. Většina představitelů rasy není tak konfrontační ve vztahu k ostatním psům jako zástupci amerických bulteriérských plemen. Přesto však americký bully potřebuje dokonalou socializaci, dobrou výchovu a příslovečnou pevnou ruku. Při správném vedení je dobře cvičitelný, důsledný ale trpělivý přístup bez násilí ruku v ruce s pozitivní motivace překonají při výcviku i jeho vrozenou svéhlavost.


Plemeno není typově jednotné, často se u něho vedle bulteriérských znaků silně projevuje výraz některého ze zmiňovaných plemen. Často se vyskytující modré zbarvení dá u řady exemplářů tušit neapolského mastina, bordeauxská doga nebo buldok se rovněž snadno prozradí svoji exteriérovou typikou. Americký bully je ale ve všech případech již na první pohled pes značné fyzické síly. Je středně velký, mohutně stavěný, silné kostry a výrazné muskulatury. Vzhledu dominuje nápadná hlava – velmi masivní a široká. Čenich je zkrácený, tlama může mít i přiměřeně volné pysky (zvláště u těžších, více molossoidních typů zvaných „XL“ a „Extreme“). Čelisti jsou silné a mohutně osvalené. Uši jsou v USA kupírované nebo ponechané v přirozené podobě. Ocas se ani v zemi původu nezkracuje. Srst je krátká, hladká a přiléhající, jakéhokoliv zbarvení, vyjma albína.


Průměrná kohoutková výška se různí a je jedním z hlavních kritérií pro rozdělování psů do jednotlivých typů, ve kterých je AmBully chován a které již byly výše nadneseny. Například American Bully Kennel Club udává u psů označovaných jako „Standard“ výšku 17-20 a fen 16-19 palců. Psi „Pocket“ měří pod 17 a feny pod 16 palců. Standardních 20 a 19 palců přerůstají podle A.B.C.K. jedinci typu „XL“. Linie s velmi těžkou tělesnou stavbou a vyšší hmotností nesou pojmenování „Extreme“. Za „Classic“ se naopak označují psi lehčí konstituce a nižší hmotnosti.


Je to právě vzhled, který rozděluje veřejnost na dva tábory. Jedni vidí v novém psu zárodek skvělého plemene s budoucností a velebí jeho krásu a sílu, pro druhé je jen image-dogem z videoklipů amerických raperů, nepřiměřeně a zbytečně přetíženou kreaturou.


Nejsou to ale jen rozdíly v tělesné stavbě, podle kterých je plemeno diferencováno. Vedle rozlišování na základě fyzických proporcí se v rámci Bullies rozlišují i různé krevní linie. Mezi nejznámější patří Razor´s Edge, Gotti, Greyline, Remy či Knowlwood.

 

text © Milan Junek


 
9:48 autor: jan dobry den mam zajem o tohoto psa je krasnej ale zajima mne jak se chova k detem,pokud ho negdo mate poradte prosim dekuji

dobry den mam zajem o tohoto psa je krasnej ale zajima mne jak se chova k detem,pokud ho negdo mate poradte prosim dekuji

Tenhle tzv. pitbul s 50 kg je nazýván Giant Bully .Projela jsem všechny možné články.Nic méně nevím zdali je to pravda,ale hafani prý nebývají vyšetřeni na DKK,DKL a srdeční vady.Takže se množí jen tak. Přijde mi to divné.Pokud máte info o zdravotní stránce či jiných věcech,například věk atd. tak mi to napište.Díky :-)

http://zvirata.bazos.cz/inzerat/15130963/buldok-AMERICAN-BULLY.php našla jsem nějaý inzerát na štěnátka a zdají se mi nádherná..

Angeal zdravím, Americký Bully se dá sehnat už i v ČR. Tady je odkaz na chovatelskou stanici: http://deadlinekennels.cz/ Váha se bude lišit právě podle popsaných typů, plemeno je navíc neustálené a standard o hmotnosti mlčí. Jednotlivé typy lze vidět například na stránkách ABKC - tady je odkaz: http://theabkcdogs.org/breeds/american-bully/standard/ Pokud chcete opravdu psa o 50 kg hmotnosti, rozhodně lze najít co do výkonu (a vytrvalosti) vhodnější plemena - rotvajler, cane corso, americký buldok apod., tedy psy s větší tělesnou schránkou. U Bullyho bych viděl hmotnost výrazně nad 35 kg jako příliš vysokou. Záleží k jakému účelu psa chcete (předpokládám sport). Je to jen můj názor a mohu se samozřejmě mýlit. V tomto případě není nad to ptát se u odborníka - tedy chovatele. Mám dobré zkušenosti se sdílností chovatelů v USA, většinou píší o plemeni ochotně a s nadšením. Asi vás překvapí rozdílnost informací, které Vám budou poskytovat. Existuje celá řada názorových proudů co do vývoje plemene, přístupu v chovu i samotné existence bullyho. Zvláště nenávistné jsou i reakce řady amerických majitelů pitů. Pokud jde o otázku pitbul/nepitbul, bude to zřejmě "každý pes jiná ves". Viděl jsem fotky jedinců, ze kterých ta bordeauxská doga přímo stříká......

Ahoj nevím jestl sem mohu o informace,ale zajímala by mě váha toho psa a jestli se dá někde sehnat.Málo kdo mi o tomto psu něco řekne.Většina vážně říka,že to je pitbull.Ale tihle jsou nádherní mohutní a na internetu jsme viděl krásne kousky s váhou kolem 50kg :) Děkuji za odpověd:Angeal

přidat komentář

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se